USD
3,5658
EURO
3,8781
ALTIN
145,0946

2016 LYS üniversite tercih sonuçları | ÖSYM tıkla sorgula

Milyonlarca üniversite öğrenci adayı bu sorunun yanıtını arıyor. LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2016 LYS sonuçları bu hafta açıklanacak mı? 15-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek üniversite kayıt işlemleri öncesi LYS tercih sonuçları haber7.com’da Merakla beklenen 2016 LYS tercih sonuçları açıklandı. LYS TERCİH SONUÇLARI İÇİN TIKLA ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHİ BELLİ OLDU / TIKLA ÖĞREN […]

2016 LYS üniversite tercih sonuçları | ÖSYM tıkla sorgula

Milyonlarca üniversite öğrenci adayı bu sorunun yanıtını arıyor. LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2016 LYS sonuçları bu hafta açıklanacak mı? 15-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek üniversite kayıt işlemleri öncesi LYS tercih sonuçları haber7.com’da

Merakla beklenen 2016 LYS tercih sonuçları açıklandı.

LYS TERCİH SONUÇLARI İÇİN TIKLA

ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHİ BELLİ OLDU / TIKLA ÖĞREN

2016 LYS tercih sonuçları için artık nefesler tutuldu. 18 Temmuz’da açıklanan Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından adaylar için tercih süreci başlamıştı.

ÖSYM’DEN RESMİ AÇIKLAMA

Tarayıcınızın adres satırı;

   ile başlamıyorsa TC kimlik numaranızı ve şifrenizi kesinlikle girmeyiniz. Kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaranızın ve şifrenizin hiç kimse ile paylaşılmaması ve ÖSYM dışındaki sitelere girilmemesi gerekmektedir. Aksi durumda ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan adayın kendisi sorumlu olacaktır

LYS TERCİH SONUÇLARINI NASIL ÖĞRENİRİM

2016-ÖSYS Merkezî Genel Yerleştirme Sonuçları İnternet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacak. Yerleştirme Sonuç Belgeleri basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

LYS TERCİH SONUÇLARININ AÇIKLANMASININ HEMEN ARDINDAN ÜNİVERSİTEKAYITLARI BAŞLAYACAK

Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından bir yüksek öğretim programına yerleşen adaylar için üniversite kayıtları başlayacak.Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar, 12-16 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.

Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır.

Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 30 Aralık 2016 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Üniversite öğrencileri yeni eğitim sezonunun hangi tarihte başlayacağını merak ediyor. Her üniversitenin açılış tarihi farklılık gösterebilir. Bu nedenle öğrencilerin kendi üniversitenin resmi sitesinden akademik takvimlerini incelemesi gerekiyor. Üniversite web sitenizin öğrenci işlerinden ve ya akademik takviminden üniversitenizin açılış tarihini öğrenebilirsiniz. Genelde tüm üniversitelerin başlangıç tarihi eylül sonu – ekim başı gibi olmaktadır. Eğer akademik takvim yoksa ve ya bulamadıysanız üniversitenin öğrenci işlerini arayarak da öğrenebilirsiniz.

ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRME BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir.
Yükseköğretim programlarının 2016-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.
Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

LYS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih ÖSYM tarafından ilan edilmedi. 15 Ağustos 2016 pazartesi günü başlayacak olan üniversite kayıtları nedeniyle ÖSYM’nin LYS tercih sonuçlarını 12 Ağustos 2016 cuma gününden önce açıklaması bekleniyor. LYS tercih sonuçları 2016 ÖSYM sonuc.osym.gov.tr’yle aynı anda haber7.com’da olacak.

YORUMLAR


    0 YORUM

Araç Değer Kaybı